Promed ultrasonografy w zasięgu ręki Chison

FAQ

Czy chińskie aparaty USG są dobre?

Analizując rynek aparatów USG w Polsce coraz częściej zadajemy sobie pytanie o jakość oferowanego sprzętu medycznego z Chin. Nie jest już żadną tajemnicą iż większość wiodących producentów przeniosła swoje fabryki do Azji i że firmy chińskie zatrudniają tych samych inżynierów i naukowców, którzy przed chwilą pracowali dla potentatów branży ultrasonograficznej. W takim przypadku nie sposób mówić wciąż o kradzieży technologii, a raczej należało by użyć terminu zdrowej konkurencji, która wspiera rozwój rynku ultrasonograficznego.

Chińskie aparaty USG to odpowiedź na rosnące potrzeby diagnostyki przy ograniczonych środkach na rynku. Przy bardzo dobrym stosunku jakość - cena chińskie aparaty ultrasonograficzne oferują rozwiązania, takie jak np. obrazowanie elastograficzne, echokardiografia wysiłkowa, głowice wysokich częstotliwości 18MHz i wyższe, które do tej pory zarezerwowane były dla dużo droższych aparatów. Bezsprzeczną zaletą chińskich ultrasonografów jest to jak ich producenci dynamicznie reagują na bieżące potrzeby swoich klientów. Dobra współpraca na linii – lekarz - przedstawiciel handlowy – producent dają pewność, iż kupiony chiński aparat USG będzie na bieżąco dostosowany do zmieniających się oczekiwań lokalnego rynku aparatów ultrasonograficznych. Firma Chison - chiński producent aparatów ultrasonograficznych to 20 lat doświadczenia na rynku ultrasonograficznym.

Co wpływa na cenę aparatu ultrasonograficznego?

Cena apartu ultrasonograficznego powinna być ustalona na satysfakcjonującym konsumenta poziomie spełniając z jednej strony jego oczekiwania w stosunku do zakupionego ultrasonografu, z drugiej pokrywając wszystkie koszty sprzedającego. Tylko taka cena gwarantuje obustronną korzyść i najlepszą obsługę okołosprzedażową klienta.

Aparat ultrasonograficzny to właściwie dwa elementy - jednostka główna z oprogramowaniem i sondy. Najbardziej newralgicznym elementem wpływającym na cenę ultrasonografu jest głowica. Cena pojedynczej głowicy do USG może osiągnąć nawet cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do najdroższych głowic należą głowice przezprzełykowe, wolumetryczne i śródoperacyjne. Decydując się na zakup USG musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy kiedykolwiek użyjemy takiej sondy. Aparat USG obsługujący te sondy już na samym początku jest nawet 50% droższy od porównywalnego aparatu, który tych sąd nie obsługuje. Podobnie rzecz ma się w przypadku oprogramowania i funkcjonalności, za których wątpliwą konieczność dokupienia w przyszłości musimy zapłacić już teraz jak np. możliwość rozbudowy o obrazowanie złożone, elastografię fali poprzecznej itd.

Znaczną część ceny aparatu USG stanowią jednak koszty okołosprzedażowe takie jak doradztwo, czas trwania prezentacji aparatu, wsparcie aplikacyjne w trakcie prezentacji, szkolenia posprzedażowe – instalacyjne i aplikacyjne dla lekarzy pracujących na kupionym aparacie ultrasonograficznym. Elementy te, tak samo jak czas pracy lekarza są łatwe do policzenia. W cenę aparatu musi też być wkalkulowana obsługa serwisowa, aktualizacje tj. upgrady systemów, dostępność aparatów zastępczych na czas trwania naprawy i inne elementy zapewniające spokój i bezpieczeństwo placówki, która kupiła aparat USG. Te kluczowe elementy, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, zapewni jedynie autoryzowany serwis  producenta i wykwalifikowany zespół handlowy.

Aparaty ultrasonograficzne Chison to aparaty w atrakcyjnych przedziałach cenowych gwarantujacych racjonalny wybór.

Co to oznacza, że aparat USG ma być przenośny?

Od wielu lat firmy prześcigają się w definiowaniu oferowanych przez siebie aparatów ultrasonograficznych w zależności od ich rozmiarów – mobilne, stacjonarne, przenośne, ultraprzenośne itd. Wszystkie te określenia nie uwzględniają jednak żadnych realnych miejsc, w których aparat USG ma być wykorzystywany i do czego. Podstawowy problem w przypadku przenośnego aparatu do badania USG to problem tzw. trzeciej ręki – jak go obsłużyć w innym, często nieprzystosowanym do badania USG miejscu, przy ukrytych gdzieś głęboko podstawowych funkcjach takich jak np. depth, gain, pomiary lub gdy zachodzi konieczność użycia kolejnej głowicy. Drugie pytanie to „co z nim zrobić jak już badam pacjenta” – nie odłożymy go gdziekolwiek ani tym bardziej nie damy potrzymać pacjentowi.

Szukając aparatu przenośnego należy odpowiedzieć sobie na 3 podstawowe pytania:

  • gdzie i jak często będę potrzebował używać aparatu USG?
  • do jakich badań ten aparat ma być wykorzystywany?
  • jakie są moje ograniczenia logistyczne?

Gdy dobrze zdefiniujemy te trzy obszary może okazać się, iż akurat w naszym przypadku najlepszym wyborem będzie tradycyjnie definiowany przenośny aparat USG. Waga takiego aparatu to max 10kg. Wyposażenie w baterie jest obowiązkowe bo uniezależnia od dostępu do gniazdka. Odpowiednio duży monitor lub ewentualnie opcja „pełny ekran” to komfort pracy niezależnie od miejsca. Tradycyjnie dostępne podstawowe funkcje oraz możliwość programowania dodatkowych z nich na panelu sterowania skraca czas badania. Jeśli do tego będzie możliwość podłączenia drugiej głowicy, a w miejscach do których najczęściej przenosimy aparat mamy dedykowany pod USG stolik, to faktycznie wtedy można skupić się na pełnej ocenie pacjenta.

 

Co to jest multidyscyplinarny aparat ultrasonograficzny?

Multidyscyplinarny aparat USG to taki aparat, który będzie mógł być użyty przez lekarzy wielu specjalizacji by w pełni, bez żadnych ograniczeń przeprowadzić kompleksowe badanie USG pacjenta.

Wybierając aparat ultrasonograficzny do np. poradni lub gabinetów wielospecjalistycznych należy przede wszystkim określić przekrój pacjentów i zakres badań, jaki ma być na nim wykonywany. Determinuje to rodzaj i liczbę głowic, jakie będzie trzeba zakupić, jak również oprogramowanie dostępne na aparacie niezbędne do wykonania wysoko specjalistycznych badań np. echokardiografii przezklatkowej dorosłych i dzieci lub USG genetyczne płodu. Biorąc powyższe pod uwagę należy uważać, by kupując aparat USG na bieżące potrzeby nie ograniczyć sobie drogi rozbudowy tego aparatu w przyszłości. Wiele firm wyspecjalizowało się w dedykowanych dla danej specjalizacji aparatach ultrasonograficznych np. do badań ginekologiczno-położniczych, zamykając tym samym możliwość rozbudowy aparatu wraz z rosnącymi możliwościami ośrodka zdrowia i potrzebami pacjentów.

Jaka jest różnica między mobilnym a stacjonarnym aparatem ultrasonograficznym?

Definicja pomiędzy aparatami mobilnymi a stacjonarnymi zatarła się już kilka lat temu gdy do lamusa przeszły monitory kineskopowe przy aparatach USG. W tej chwili każdym aparatem, którego waga nie przekracza 70kg możemy bez problemu przejechać z miejsca na miejsce ustawiając go jak najbardziej komfortowo. „Ledowe” monitory na uchylnych i przegubowych ramionach oraz regulowane panele sterowania na jednostce jezdnej aparatu ultrasonograficznego pozwalają uzyskać najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy.

Nieduże, mobilne i multidyscyplinarne aparaty USG to nie tylko komfort pracy ale i optymalizacja kosztów. W każdej chwili możemy przejechać takim aparatem w dowolne miejsce by przeprowadzić pełną diagnostykę ultrasonograficzną pacjenta przez lekarzy różnych specjalności. Nie mnożymy w takim przypadku ilości aparatów w placówce ani nie wytyczamy dodatkowej powierzchni w kolejnych gabinetach.

Co daje wyposażenie aparatu USG w zasilanie bateryjne?

Wiele z obecnych na rynku aparatów ultrasonograficznych oparta jest o znany z komputerów osobistych system operacyjny. Każdy z nas wie jak irytujące potrafi być czekanie aż nasz komputer się włączy, albo aż się wyłączy gdy kończymy na nim pracę. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z aparatem ultrasonograficznym przenośnym, stacjonarnym czy mobilnym, wyposażenie aparatu USG w baterię to duże ułatwienie, oszczędność czasu, ale i poczucie bezpieczeństwa.

Podtrzymanie działania aparatu na baterii zabezpiecza przed utratą badania w wyniku np. przypadkowego jego wyłączenia z gniazda w wyniku „pociągnięcia” kabla lub nagłej przerwy w dostawie energii. Wmontowana w aparat ultrasonograficzny bateria pozwala też na szybkie przewiezienia USG na miejsce gdzie jest on aktualnie potrzebny. Pozwala to nie tylko zoptymalizować pracę ośrodka ale i zabezpieczyć szybki dostęp do badania USG pacjenta w stanie nagłym.

Decydując się na zakup aparatu USG wyposażonego w zasilanie bateryjne należy wziąć koniecznie pod uwagę czas działania na baterii. Czas 80-90 minut, jaki gwarantują tylko niektórzy producenci wydaje się być optymalnym. Należy pamiętać, iż tak jak w przypadku naszych komórek bądź komputerów, czas ten zależy od intensywności użycia urządzenia. Zastosowanie więc tylko „podtrzymania bateryjnego” lub zewnętrznego UPS jako opcji może okazać się niewystarczające dla prawidłowego działania aparatu USG.

Czy różne badania wymagają różnych aparatów USG?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że badanie ultrasonograficzne jest badaniem subiektywnym. Lekarze bardzo często pracując w różnych miejscach i mając dostęp do wielu aparatów USG mają pewne upodobania. Różne badania wymagają różnych głowic ultrasonograficznych, różnych trybów obrazowania, pakietów kalkulacyjnych i opcji, a miejsce wykonywania badania niesie za sobą potrzeby pewnych konkretnych cech danego sprzętu. Generalnie czasy, w których badanie serca wykonywało się aparatem echokardiograficznym, a USG jamy brzusznej robiło się przy pomocy ultrasonografu już minęły. Wybierając z szerokiej oferty multidscyplinarnych aparatów ultrasonograficznych, z dużym portfolio sond do badań USG, zaawansowanymi funkcjonalnościami na pewno kupimy dobre USG.

Kupując sprzęt medyczny należy pamiętać jednak o i wykwalifikowanym wsparciu około sprzedażowym i serwisowym ze strony dostawcy. Takie wsparcie gwarantuje, że apartura medyczna będzie prawidłowo działała, a oferowany aparat USG zostanie skonfigurowany i dostosowany do potrzeb danej placówki i pracujących w niej lekarzy.

Jakie znaczenie ma wielkość monitora w aparacie ultrasonograficznym?

Wielkość monitora przy kupowanym aparacie USG powinna odzwierciedlać faktyczne potrzeby diagnostyczne i mieć wymierną wartość użytkową. Obszar pracy w trakcie badania USG pacjenta jest ściśle zdefiniowany. Zbyt duży monitor powoduje rozbieganie wzroku i zmęczenie oczu. Dużo bardziej istotny niż wielkość monitora jest rodzaj zastosowanej matrycy. Standardem musi być monitor LED o dużej rozdzielczości i łatwej możliwości regulacji kompensacji światła z otoczenia.

Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcjonalności jak opcja „pełny ekran”, która pozwala maksymalnie wykorzystać obszar monitora.

Panel dotykowy w aparatach USG – na co zwrócić uwagę?

Wszelkiego rodzaju dotykowe panele już na stałe zagościły w naszym życiu. Używając ich na co dzień bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z ich wad i zalet. Decydując się na aparat USG z ekranem dotykowym należy być pewnym, iż rzeczywiście będzie on pomocny. Warto odpowiednio długo przetestować aparat i sprawdzić czy wszystkie funkcje będą tak intuicyjnie ułożone jak na tradycyjnej konsoli aparatu ultrasonograficznego, czy nie będzie potrzeby zbyt wielu kliknięć by dojść do koniecznej opcji, czy da się go obsłużyć w rękawiczkach wilgotnych od żelu, czy zgubiony rysik nie pozbawi nas dostępu do aparatu i w końcu, czy nie wpędzimy się w dodatkowe koszty serwisowe po upływie okresu gwarancji.

Czy aparaty USG dedykowane medycynie ludzkiej da się wykorzystać w weterynarii?

Oczywiście, że tak. Każdy aparat ultrasonograficzny, niezależnie od przeznaczenia, działa w ten sam sposób. Emitowana przez kryształy pizoelektryczne fala ultradźwiękowa penetruje w głąb ciała, a po powrocie do głowicy przekształcana jest na obraz, który interpretujemy na ekranie monitora. By jednak badanie było jak najbardziej celowane dla zwierząt, aparat USG musi mieć możliwość takiego ustawienia parametrów badania, wyboru aplikacji i posiadanych pakietów kalkulacyjnych, by były one zoptymalizowane dla weterynarii. Skupiamy się wtedy na badaniu, a nie na czasochłonnej „gałkologii” często wymagającej zaawansowanej znajomości fizyki. Rekomendowany przez nas aparatem weterynaryjnym jest ultrasonograf Qbit5 vet z kardiologią.